-A +A

Śniadanie w dużym mieście coraz częściej poza domem

Wersja do wydruku

W dużych miastach Polski coraz częściej jada się śniadania poza domem – wynika z raportu „Śniadanie w wielkim mieście” przygotowanym przez sieć restauracji Sphinx we współpracy z Gfk Polonia. Prawie co czwarty mieszkaniec (24%) Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska i Wrocławia przyznaje, że obecnie pierwszy posiłek dnia spożywa poza domem częściej niż pięć lat temu. Ten odsetek jest jeszcze wyższy wśród młodych osób – po 28% Polaków w wieku 18-24 lat oraz 25-39 lat z dużych miast deklaruje taką zmianę przyzwyczajeń w ostatnim pięcioleciu. W jakich więc miejscach, poza domem, mieszkańcy polskich aglomeracji jedzą śniadania? Blisko jedna trzecia (30%) respondentów wskazała, że przynajmniej raz w miesiącu lub częściej na ten posiłek wybiera się do lokalu gastronomicznego.

- Nadal największa liczba Polaków z dużych miast je poranny posiłek jeszcze przed wyjściem z domu. Zauważalna jest jednak zmiana tych przyzwyczajeń. Sprzyja jej tempo i styl życia, wymiana pokoleniowa, wiele wzorców przychodzi też z zagranicy. Jeśli więc śniadanie, to już nie tylko w domu, ale i w miejscu pracy czy w szkole, w restauracji, barze, kawiarni, albo u przyjaciół – mówi Dorota Cacek, wiceprezes Sfinks Polska, właściciela sieci Sphinx.

 

Raport sieci Sphinx ujawnił ciekawe różnice między pięcioma badanymi miastami Polski dotyczące zwyczajów śniadaniowych. Dla przykładu warszawiacy na śniadanie znacznie chętniej wybierają się w gościnę niż mieszkańcy innych miast. Jadanie tego posiłku w domu przyjaciół, znajomych lub rodziny co najmniej raz w tygodniu deklaruje 22% warszawiaków. To więcej niż w Krakowie (20%), a także w Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu (po 15%).

 

W śniadaniach „roboczych”, czyli jadanych w pracy przy biurku lub w miejscu nauki (na uczelni, w szkole), przodują poznaniacy. Raz w tygodniu i częściej takie śniadanie ma zwyczaj jadać 59% mieszkańców stolicy Wielkopolski. Na drugim miejscu pod tym względem są ex aequo Warszawa i Gdańsk (54%). Najmniej chętnych na regularne spożywanie śniadania w pracy lub szkole jest we Wrocławiu (47%) i Krakowie (46%).

 

A jak wygląda u mieszkańców dużych miast jadanie śniadań w lokalach gastronomicznych? Raport sieci Sphinx pokazuje, że w sposób regularny (co najmniej raz w miesiącu) odwiedza w tym celu restaurację, bar, kawiarnię lub stołówkę blisko co trzecia (30%) pytana osoba. To jednak średnia odpowiedzi z pięciu aglomeracji. Na poziomie poszczególnych miast widać spore różnice. Okazuje się, że jadanie śniadań w lokalach gastronomicznych co najmniej raz w miesiącu najchętniej praktykują krakowianie (39%) oraz warszawiacy (36%). W pozostałych miastach taki zwyczaj ma mniej osób. We Wrocławiu regularne spożywanie porannego posiłku w lokalu zadeklarowało 28% mieszkańców stolicy Dolnego Śląska, 26% mieszkańców Poznania oraz 25% Gdańska.

 

- Polacy mieszkający w dużych miastach decydując się na śniadanie w lokalu gastronomicznym, kierują się przede wszystkim względami praktycznymi – wygodą oraz oszczędnością czasu. Na kolejnym miejscu jest aspekt towarzyski, czyli możliwość zjedzenia wspólnego posiłku ze znajomymi. W ciekawy sposób na tle badanych miast wyróżnia się Kraków. To jedyne miasto, gdzie najwięcej osób – ponad 44% - odpowiedziało, że spożywa śniadania w restauracji, kawiarni czy barze, ponieważ ma wtedy chwilę dla siebie i może poczytać gazetę czy przejrzeć internet. Stolica Małopolski wiedzie również prym we wskazywaniu mody jako powodu jadania śniadań w lokalu. Deklaruje tak co siódmy krakowianin korzystający ze śniadaniowej oferty gastronomii – zauważa wiceprezes Sfinks Polska.

 

Z kolei wśród powodów, dla których mieszkańcy aglomeracji nie decydują się częściej na poranny posiłek w lokalu gastronomicznym jest przywiązanie do śniadań jedzonych jeszcze przed wyjściem z domu. Tak zadeklarowała ponad połowa mieszkańców badanych miast (55%). Na drugim miejscu jest oszczędność (49%). Wśród pozostałych motywów znalazło się też stwierdzenie: śniadanie przygotowuje mi ktoś w domu. W przypadku tego uzasadnienia najbardziej uderzająca jest różnica pomiędzy odpowiedziami mężczyzn i kobiet. Przyznało tak dokładnie dwa razy więcej panów (16%) z dużych miast niż pań (8%). Co ciekawe odwrotna relacja uwidoczniła się w przypadku odpowiedzi krakowian. To jedyne miasto, gdzie więcej kobiet (13%) przyznaje się do tego, że ktoś robi im śniadanie w domu niż mężczyzn (10%). Z kolei Poznań okazał się pod tym względem najbardziej konserwatywny - – tu najwięcej mężczyzn (22%), a najmniej kobiet (5%) wskazało, że ktoś przygotowuje im śniadania i z tego powodu nie jadają porannego posiłku w restauracji czy kawiarni.

 

Zgodnie z raportem Sphinx Restauracje na pierwszy posiłek dnia w lokalu gastronomicznym mieszkańcy największych polskich miast najchętniej przeznaczyliby do 10 zł (53%) lub powyżej 10 zł do 20 zł (30%), a w przypadku Warszawy odsetek ten wynosi nawet 36%.

 

- Do śniadania przywiązujemy zazwyczaj dużą wagę. Okazuje się, że – mimo dynamicznego tempa życia w dużych miastach - blisko co trzeci jego mieszkaniec jada śniadanie urozmaicone, dobierając co dnia różne składniki. Badania pokazały też, że aż 27% mieszkańców polskich aglomeracji uważa, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia i preferuje konkretne, solidne śniadania, zaś 16% przeciwnie – rano je lekko i dietetycznie. Wprowadzając nową ofertę śniadaniową staraliśmy się uwzględnić różne preferencje klientów. Dlatego też w menu Sphinx znalazły się rozmaite propozycje, a wśród nich dania i dla osób potrzebujących rano solidnej porcji energii, i dla dbających o linię – wyjaśnia Dorota Cacek, wiceprezes spółki zarządzającej siecią Sphinx.

 

Do karty Sphinx niedawno weszło osiem zupełnie nowych dań skomponowanych w zestaw z wodą oraz kawą, herbatą lub sokiem do wyboru. Oferta zawiera zarówno lekkie, słodkie, jak i bardziej konkretne propozycje, np. jogurt z owocami i płatkami kukurydzianymi, wieloziarnisty croissant z mozzarellą lub łososiem, klasyczne pancakes czy grillowane kiełbaski z plastrami bekonu. Menu śniadaniowe jest dostępne w większości lokali Sphinx codziennie od otwarcia restauracji do południa.

 

Raport Sphinx Restauracje pt. „Śniadanie w wielkim mieście” powstał na podstawie badania opinii przeprowadzonego przez Gfk Polonia w maju 2014 r. na próbie (n=1008) respondentów z Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska i Wrocławia w wieku 18-65 lat. Próba oddaje strukturę populacji poszczególnych miast.

Z menu śniadań można zapoznać się klikając w Śniadanie w SPHINX